Güzel Kokular Neden Bu Kadar Önemli?

Güzel Kokular Neden Bu Kadar Önemli?

Güzel kokular neden bu kadar önemli hiç düşündünüz mü? Güzel kokular olmasa, çiçekler böyle güzel kokmasa, mesela mandalinanın nefis kokusunu alamasak ya da en sevdiğimiz yemeğin kokusunu bir daha duyamayacak olsak… Hayat çekilmez olurdu değil mi? Çünkü güzel kokular çok önemlidir. Güzel kokular neden bu kadar önemli şimdi daha yakından bakarak öğrenelim.

1 – Güzel kokuların önemini ifade eden ve ilk sırada gelen özellik şüphesiz ki duygulara olan etkisidir. Kokular doğrudan duygularımızı harekete geçirir. Bu insanın doğal yapısıdır ve araştırmalar gösteriyor ki, henüz anne karnındayken başlıyoruz kokular ve duygular arasında ilişki kurmaya. Bu yüzden de güzel kokmayı önemsiyor, güzel kokulardan hoşlanıyoruz.

2 – Kokular adeta bir kimliktir. Her insanın kendine has bir kokusu vardır, her insanın kullanmaktan bıkmadığı bir parfümü vardır ve her kurumsal firmaların da bir kurumsal kokusu olmalıdır. Çünkü sizi siz yapan o spesifik kokudur. Kurumsal kokuları bu bağlamda unutmamak gerekiyor, çünkü tıpkı insanlarda olduğu gibi oluşturulmak istenen imaj güzel kokulara bağlıdır.

3 – Güzel kokular sizce de hayattan zevk almamızı sağlamıyor mu? Mesela yağmur yağarken toprak kokusu, baharda duyduğumuz yüzlerce çiçek kokusu, kar kokusu, bebeğimizin kokusu, tarçın kokusu ve çok daha fazlası… Ya olmasaydı? Bu kokular hayatımızda olmasaydı, mevsimlerden tat alamaz, çiçeklerden hoşlanmaz, yemek yemekten keyif almazdık. Yani güzel kokular yaşama isteği demektir.

4 – Güzel kokular psikolojimiz üzerinde inanılmaz etkilere sahiptir. Bizi sakinleştirir, mutlu ve neşeli hissetmemizi sağlar, rahatlamamızı sağlar, stresimizi alır ve çok daha fazlasını yapabilir. Bu yüzden de insanların bizi nasıl algılamasını istiyorsak, o tür bir koku tercih edebilirsiniz. Tıpkı kurumsal kokularda olduğu gibi, bizimle tanışan insanların bizi nasıl algılamasını, karşımızda nasıl hissetmesini istiyorsak öyle kokmalıyız.

5 – Güzel kokular neden bu kadar önemli sorusunun son cevabı ise aidiyet duygusudur. Çünkü güzel kokular özellikle de belli kokular bizim için bir aidiyet oluşturur. Kurumsal kokuları önemli kılan da budur aslında. Güzel kokular ile bağlantı kurar ve hayatımızın tam da orta noktasında onlara yer açabiliriz.

Leave a Reply